ტურიზმი და კულტურული მემკვიდრეობა
სამაგისტრო პროგრამატურიზმიხორციელდება ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტისა და ლუმიერ ლიონ 2 – ის უნივერსიტეტის მიერ, ფრანგულქართული უნივერსიტეტის ფარგლებში. აღნიშნული პროგრამა ითვალისწინებს ტურიზმის სფეროსთვის კადრების მომზადებას, რომელთა კვალიფიკაცია ორიენტირებული იქნება საქართველოს მდიდარი მატერიალური და არამატერიალური კულტურული მემკვიდრეობის როლის ამაღლებაზე ქვეყნის ტურიზმის განვითარებაში.
მიზნები
ერთობლივი სამაგისტრო საგანმანათლებლო პროგრამის მიზანია ფრანგული უნივერისტეტის მონაწილეობით, ორენოვანი, კულტურულ მემკვიდრეობაზე სპეციალიზირებული ტურიზმის ბიზნესის ღრმა და სისტემური ცოდნის მქონე, შრომის ბაზარზე მოთხოვნადი უნარჩვევებით აღჭურვილი, მულტიკულტურულ გარემოში მაღალი პასუხისმგებლობისა და დამოუკიდებლად მუშაობის უნარის მატარებელი კონკურენტუნარიანი კადრების მომზადება
სტრუქტურა
პირველი კურსი
პირველი და მეორე სემესტრი ჩატარდება ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში. სტუდენტები სწავლებას გაივლიან ბიზნესისა და ტურიზმის პროფილის ქართულენოვანი კურსებით, ასევე ფრანგული ენის გაძლიერებული სასწავლო კურსით
მეორე კურსი
მეორე კურსის მესამე სემესტრი ჩატარდება ასავე ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში. ქართულენოვან მაპროფილებელ საგნებს დაემატება ლუმიერ ლიონ 2-დან მოწვეული პედაგოგების სამი სასწავლო კურსი პროფესიულ ფრანგულ ენაში, კულტურული ტურიზმის მეთოდოლოგიაში და პროექტების დიაგნოსტიკასა და შემუშავებაში. მეოთხე სემესტრი მოიცავს ტურიზმის სპეციალიზირებული კურსების ორთვიან სწავლებას ლიონ 2-ის უნივერსიტეტში. სასწავლო პროგრამა სრულდება სტუდენტების ტურისტულ კომპანიებში სტაჟირებით საფრანგეთში და სადიპლომო ნაშრომის დაცვით ლიონის უნივერსიტეტში ფრანგულად, ქართულენოვანი რეფერატის მომზადებით.
მოთხოვნები
სტუდენტმა, რომელსაც სურს აღნიშნულ პროგრამაზე სწავლა, უნდა ჩააბაროს საერთო სამაგისტრო გამოცდები და პროგრამაზე მისაღები გამოცდა – „ტურიზმი“.
საფასური
პროგრამის ორი წლის საფასური თსუში შეადგენს 4 500 ლარს. ლიონის უნივერსიტეტში სწავლა ფრანგულქართული უნივერსიტეტის სტუდენტებისთვის უფასოა. მათ მოუწევთ მხოლოდ ყოველწლიური საკომისიო გადასახადის (la Contribution Vie Etudiante et de Campus) გადახდა.

Master in Tourism and Cultural Heritage
Double degree program in tourism and cultural heritage is conducted by Tbilisi State University and Lyon 2 University in the frame of French-Georgian University (FGU). The program is taught in French and Georgian, and it aims to prepare bilingual professionals who are able to work independently in a multicultural environment. Students will learn how to build relevant businesses in the sector by acquiring skills in diagnosis and analysis of current challenges of tourism and cultural heritage preservation and valorization. They will also learn about various tools and methodologies to implement in the field during individual and group projects as well as during a mandatory internship.
Organization: Both semesters of the 1st year and the 3rd semester (2nd year) take place at Tbilisi State University. The 4th semester takes place in France. It includes a short course period at University of Lyon 2 (February-March) and a mandatory internship period of minimum 5 months (April – September).
Some courses of the program:
- International Hospitality Management
- Sustainable Tourism Development
- Destination Management
- Tourism Marketing strategies
- Approaches and tools of contemporary tourism (in French)
- Project management of cultural heritage valorization (in French)
- Diagnosis and project management (in French)
- French language courses
Requirements: to be eligible for the double degree program, students must pass general graduate examinations and must have a French level equivalent to B1 (at least).
Tuition fees is 2,250 GEL per year at Tbilisi State University. Students are exempt from tuition fees at the University of Lyon 2.
Graduation: After the successful graduation students will obtain two degrees: one Master’s Degree from Tbilisi State University and one Master’s Degree from the University of Lyon 2. Both degrees let students access postgraduate programs (PhD) in Europe and in all other international higher education institutions that recognize French and Georgian degrees.