ფრანგულ-ქართული თანამშრომლობა განათლებაში
2017 წლიდან, საფრანგეთის მთავრობა ხელს უწყობს ფრანგი პროფესორების ვიზიტებს საქართველოში, რაც საშუალებას აძლევს მათ, იმუშავონ ამ პროექტზე და ქართულ უნივერსიტეტებთან ერთად, შეიმუშავონ საპილოტე პროგრამები ფრანგულ-ქართული უნივერსიტეტისთვის. ფრანგულ-ქართული უნივერსიტეტის პროექტი მისდევს საქართველოს პარლამენტის სტრატეგიას, საქართველო აქციოს მაღალი ხარისხის განათლების რეგიონულ ცენტრად, ფრანგული მაღალი ხარისხის განათლების პირდაპირ საქართველოში ჩამოტანით. საფრანგეთის საელჩო უშუალოდ იყო ჩართული პროექტის განვითარებაში, რომელიც მნიშვნელოვან პოზიციას იკავებს ორ ქვეყანას შორის ურთიერთობების დღის წესრიგში.
საქართველოს მთავრობის მოთხოვნების შესაბამისად, მოხდეს ქართული უმაღლესი განათლების ინტერნაციონალიზაცია და ქართულ უნივერსიტეტებს გაეწიოს მხარდაჭერა, უკეთესი შეთავაზებების გაცემასა და პროფესიონალებზე არსებული მსოფლიო და ადგილობრივი ბაზრის მოთხოვნების დასაკმაყოფილებაში, ფქუ-ს პარტნიორები, საქართველოში საფრანგეთის საელჩოსთან ერთად მუშაობდნენ შესაბამისი პროგრამის შესარჩევად; ისეთ სფეროებში, სადაც ერთის მხრივ, იდენტიფიცირდა საქართველოს საჭიროებები, ხოლო მეორე მხრივ, მნიშნველოვანი როლი ექნებოდა საფრანგეთის გამოცდილებას: სოფლის მეურნეობა, ტურიზმი, ღვინო და ენოლოგია ფრანგული ოსტატობის სფეროებია, რომლებიც ქართველ ახალგაზრდებს ფრანგულ-ქართული უნივერსიტეტის წყალობით მიეწოდება.
საქართველოს ფრანგული ინსტიტუტი, პროექტის შედგენის დროს, კოორდინირებას უწევდა კომუნიკაციას ფრანგულ და ქართულ უნივერსიტეტებს შორის, ისევე როგორც კერძო სექტორის ჩართულობას, პროფესიული გამოცდილების უზრუნველყოფაში.

France-Georgia Cooperation in Education
Since 2017, the French government has supported the visits of French professors to Georgia to enable them to work on this project and build together with Georgian universities the pilot programs of the FGU. The FGU project is following the strategy of the Georgian government to make of Georgia a regional hub of high quality education, by bringing French high quality education directly to Georgia. The French Embassy has been directly involved in the development of the project that is high on the agenda of the relations between the two countries.
Following the demands of the Georgian government to accompany the internationalization of the Georgian Higher Education and to help make Georgian universities giver a better offer to train the needed professional for today’s world and Georgian economy, the partners of the FGU together with the French Embassy in Georgia have been working hand in hand to choose the relevant program to help Georgian where needs were identified and where the French expertise could bring a lot : agriculture, tourism, wine and oenology are fields of French excellency that are being brought to Georgian youth within the FGU.
The French Institute of Georgia has been coordinating the communication between the French and Georgian universities for the construction of the project as well as involving the private sector to develop professional education within the project.